Autisme en vakantie gaan niet altijd goed samen. Op vakantie is alles anders. De omgeving, de slaapplek, de eetplek en vaak het eten zelf ook nog.
Natuurlijk kun je zoveel mogelijk dingen aanpassen. Ik heb al eens een blog geschreven over aangepast op vakantie gaan. Maar ook dat is soms voor mensen met autisme, of gezinnen waarin een of meer mensen autisme hebben, nog lastig.
Dan is er nog een stapje terug te doen. Namelijk de vakantie in stukjes van dagen op te delen. Dat heb ik zelf vorige zomer ook gedaan. Het was een warme zomer en ik zag het niet zitten om een onbekende stacaravan ofzo te huren. En dan zit je op een park tussen allemaal vreemde mensen te zweten. Daarom besloot ik een week tot vakantie te bombarderen en die in te delen met leuke dagjes uit. Dat kun je natuurlijk ook heel leuk doen met een gezin.
Autipas
Laat iedereen in het gezin iets inbrengen wat hij of zij graag wil doen. Door bijvoorbeeld twee weken vast te leggen als vakantie kun je de uitjes er lekker in vast leggen. Want je wilt niet dag na dag op stap natuurlijk. Wanneer kind A naar Walibi wil dan ga je daar bijvoorbeeld op maandag heen. Nu is dat al een hele drukke attractie. Daar wil je even lekker van bijkomen en daarom plan je op woensdag of donderdag weer een uitje. En dan kies je een rustigere bestemming. Je gaat bijvoorbeeld naar het Openluchtmuseum in Arnhem waar de vader graag naar toe wil. Nou ja, het idee is denk ik wel duidelijk.
Wat ook kan helpen bij dagjes uit is een autipas. Die is er speciaal voor mensen met autisme. Deze wordt uitgegeven door de Nederlandse Vereniging voor Autisme (NVA). Kinderen hoeven dan bijvoorbeeld niet in een lange rij in het pretpark te staan. Zo ervaren zij minder prikkels. Dat kan veel druk van zo’n dag afnemen.
Thuis komen
Je hoeft niet alle dagen ver weg op pad te gaan. Ook de dagen rond om huis kunnen gezellig zijn. Je kunt bijvoorbeeld een keertje gaan zwemmen. Of thuis een tent in de tuin opzetten. Maar wat fijn is, is dat je elke dag weer in je eigen huis terugkomt en lekker in je eigen bed kunt slapen. Je kunt er zelfs voor kiezen om thuis te eten. Maar natuurlijk is ergens eten ook heel feestelijk en geeft dat een echt vakantiegevoel.
Dit is allemaal aan te passen aan hoeveel prikkels jij of je gezin al hebben gehad op een dag. Zit jullie hoofd helemaal vol dan is het fijn om direct naar huis te gaan en een pizza in de oven te schuiven. En anders is het misschien gezellig om een keertje bij Mac Donalds te eten.
Vakantie
Zo maar wat ideeën voor een vakantie in stukjes. Door er een speciale week of twee weken voor af te spreken heb je toch echt vakantie. Zonder alle stress van koffers inpakken en op vreemde plaatsten logeren. En wie weet, zit er volgend jaar wel weer een reisje in. Uiteindelijk gaat vakantie om genieten met elkaar en leuke herinneringen maken. En dat hangt toch niet alleen van de plek af?
Alianna Dijkstra is auteur en tekstdichter. Voor Dit Koningskind schrijft ze over autisme en geloven. Alianna heeft zelf ook autisme.